Grįžti į pradžią

2017-03-26

Pro atvirą langą pasigirsta kaukiančios automobilių sirenos. „Pusvalandį praleidus prie šio lango su diktofonu, manau, galima būtų susirinkti geros medžiagos ir iš jos padaryti kompoziciją, kuri atskleistų tam tikrą garso pasaulį“, – sako Arturas Bumšteinas. Kompozitorius, susitelkęs į tarpdisciplininį meną, teigia, kad nemato didelio kokybinio skirtumo tarp kompozitoriaus, kuriančio prie fortepijono ir besikliaujančio vien savo klausa bei fantazija, ir kūrėjo, besinaudojančio jau egzistuojančia medžiaga – sukurta žmogaus ar aplinkos.

Balandį vyksiančiame kasmetiniame elektroninės ir elektroakustinės muzikos festivalyje „Jauna muzika“ skambės ir A. Bumšteino kūrinio premjera – „Styginių kvartetas“ fagotui ir keturių fagotų įrašui. Paradoksalus kūrinio pavadinimas išprovokavo pokalbį pradėti klausimu „kodėl?“ – o tolesnę šio teksto eigą suformavo iškristalizuotos kompozitoriaus mintys, kurios eksponuojamos jas dėliojant tarsi į koliažą. Parengė Paulina Nalivaikaitė.

Visas įrašas2017-03-09

Pavasariškai drėgną kovo 4-osios, šeštadienio, vakarą operos teatras prisipildė smalsių vaikų su tėveliais, nekantraujančių pamatyti kompozitorės Ramintos Šerkšnytės vaikiškos operos „Penki Merės stebuklai“ premjerą. Paskutinį kartą nauja opera vaikams „Zuikis puikis“, sukurta kompozitoriaus Sigito Mickio, pristatyta prieš dvejus metus, tad naujosios operos premjera sutraukė pilną salę įvairaus amžiaus žiūrovų. R. Šerkšnytė jau ir anksčiau kūrė vaikams, rašė muziką teatro spektakliams, tačiau ši opera jai – pirmoji.

Visas įrašas2017-03-08

Pirmąją pavasario dieną pajūrio vėjai į sostinę atpūtė svečių – šaunų, jauną, idėjų pilną Klaipėdos kamerinį orkestrą. Vadovaujamas violončelininko Mindaugo Bačkaus, tačiau nuolatinio dirigento neturintis kolektyvas jau ne kartą stebino publiką įdomiomis programomis, koncertais su išskirtiniais solistais, tarp jų net pianiste kate Nora, su kuria pateko į Gineso rekordų knygą kaip pirmojo pasaulyje koncerto katei ir kameriniam orkestrui atlikėjai. Iš viso to galima spręsti, jog kolektyvas nebijo iššūkių, o į Lietuvos nacionalinę filharmoniją jie atvyko su labai marga programa, pavadinta „Apeigos orkestrui“. Tokį koncerto „titulą“ pateisino pirmasis ir paskutinis kūriniai – atitinkamai lietuvių kompozitorės Nijolės Sinkevičiūtės „Kryžkelės apeigos“ violončelei solo ir styginiams (koncerto metu įvyko kompozicijos premjera Vilniuje, o pirmąjį kartą ji skambėjo rugsėjį festivalyje „Permainų muzika“) ir anglų kompozitoriaus Johno Tavenero legendinė „Apsauganti skraistė“. Per vidurį įsiterpusi rusų kompozitoriaus Piotro Čaikovskio Serenada styginiams C-dur, op. 48 iš konteksto šiek tiek „iškrito“, bet paprieštarauti šios muzikos grožiui vis vien neišeina.

Visas įrašas2017-03-02

Įspūdis iš Vilniaus knygų mugės Muzikos salės

Pastaraisiais metais tradicinė Vilniaus knygų mugė tapo kone socialiniu reiškiniu – tokios žmonių masės, kokioje buvo galima tikrąja žodžio prasme „įstrigti“, sulaukiama labai retai. Sunku būtų įvardyti tikslias šio visuomenės „išprotėjimo“ dėl mugės priežastis, tačiau žinant, kad prieš kelerius metus atsiradusi Muzikos salė visuomet tampa viena populiariausių mugės erdvių, galima spręsti, jog ji taip pat smarkiai prisidėjo prie prarastos galimybės rasti vietą automobiliui šalia „Litexpo“ parodų rūmų.

Visas įrašas2017-03-01
Vos prieš keletą mėnesių Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje nuskambėjo simfoninės muzikos koncertas, užbaigęs Onutės Narbutaitės 60-mečiui skirtų koncertų ciklą. Vasario pabaigoje jau turėjome progą sveikinti kitą jubiliatą, švenčiantį 60 metų sukaktį – kompozitorių Alvydą Malcį, kurio autorinis simfoninių opusų vakaras kiek vėliau taip pat bus surengtas Filharmonijoje. 2017 m. vasario 24 d. Vilniaus šv. Kotrynos bažnyčioje girdėjome „kameriškesnę“ A. Malcio muziką. Koncerte, pavadintame „Arvydas Malcys ir jo muzikos pasaulis“, kompozitoriaus muzikos plotmes įgarsino Donato Katkaus diriguojamas Vilniaus miesto savivaldybės šv. Kristoforo kamerinis orkestras kartu su solistais Hartmutu Rohde (altas, Vokietija), Bogdana Pivnenko (smuikas, Ukraina) ir Vytautu Giedraičiu (klarnetas, Lietuva). Visas įrašas2017-02-22

Šiemet apdovanoti Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija legendinio džiazo trio muzikantai Viačeslavas Ganelinas, Vladimiras Čekasinas ir Vladimiras Tarasovas 2017 m. vasario 17 d. surengė išskirtinį koncertą LDK Valdovų rūmuose. Ištikimiausi šių menininkų, įėjusių į pasaulio istoriją, gerbėjai susitikimo scenoje laukė 13 metų (nors trio iširo 1987 metais, vėliau dar buvo surengę keletą koncertų). Apačioje – vieno koncertą stebėjusio žiūrovo įspūdžiai.

***

Visas įrašas2017-02-22

Vasario 16 d. koncerto Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje įspūdis

Atsitiko taip, kad jau tradiciniais tapusiuose vasario 16 d. koncertuose Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje teko lankytis kelerius metus iš eilės. Prieš porą metų šia proga skambėjo Vytauto Miškinio kantatos premjera, praėjusiais metais net keli lietuvių kompozitoriai jame bandė ieškoti naujų galimybių pažvelgti į liaudies muziką, na, o šiemet padarytas savotiškas „miksas“ – šalia seniau parašytų kompozitorių Lino Rimšos ir Vaclovo Augustino kūrinių pristatytos Jono Tamulionio ir Gedimino Zujaus kompozicijų premjeros. Visą minėtą programą atliko Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas), valstybinis choras „Vilnius“ (vyr. dirigentas Artūras Dambrauskas), Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“ (meno vadovas ir vyr. dirigentas Egidijus Kaveckas), solistės, sopranai Lina Dambrauskaitė ir Milda Baronaitė, liaudies dainininkė Veronika Povilionienė, kanklininkė Aistė Bružaitė ir choro „Dagilėlis“ (vadovas Remigijus Adomaitis) berniukai, o atlikimui dirigavo Robertas Šervenikas.

Visas įrašas2017-02-17

Pokalbis su kompozitore ir pedagoge Galina Saviniene
Kalbino Rasa Murauskaitė
Kompozitorės Galinos Savinienės 70-ies metų jubiliejus praėjusiais 2016 m. praėjo tyliai – be iškilmingų koncertų ir pakilių sveikinimo kalbų. Tačiau šios kūrėjos dainos, tokios, kaip jau klasika tapusi „Lietuva“, apie autorės kūrybinę dvasią byloja ne vienai kartai. Simboliška, kad savo asmeninį jubiliejų ji minėjo tais pačiais metais, kai suskaičiavome ir kompozitoriaus Juliaus Juzeliūno, mylimo G. Savinienės dėstytojo, šimtmetį. Todėl ir šiame atvirame pokalbyje kompozitorės nepaprastai gerbiamam Mokytojui, kurio patarimai lydi ją visą gyvenimą, skirta ypatinga vieta.

Visas įrašas2017-01-06

Žymus lietuvių kompozitorius, pianistas, pedagogas Julius Andrejevas sausio 7 dieną būtų šventęs 75 metų jubiliejų. Deja, sulaukti jubiliejaus jam nebuvo lemta – lapkričio 29 d. po sunkios ligos menininkas iškeliavo į amžinybę. Tačiau tikrąją jo gimimo dieną Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA) rengiamas atminimo vakaras, kuriame pasirodys buvę profesoriaus mokiniai – talentingi jaunieji atlikėjai, dalyvaus kolegos. O jubiliejaus išvakarėse siūlome pokalbį su J. Andrejevo sūnumi, kino ir teatro režisieriumi Ignu Jonynu.
Beata Baublinskienė

Visas įrašas2017-01-04
Danguje turbūt pritrūko gerų muzikantų – jie vienas po kito iškeliauja. Štai, vos prieš gerą mėnesį su juo amžinam atsisveikinę, dabar, tik pradėję Naujuosius metus, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje minėsime kompozitoriaus Juliaus Andrejevo 75-metį (sausio 7-ąją, gimimo dieną). Minėsime su jo kūryba ir su kartu kūrusiais tą neapčiuopiamą meną. Visas įrašasArchyvas >>>

http://www.mic.lthttp://www.srtfondas.lt/http://www.latga.lthttp://www.bernardinai.lthttp://www.muzikusajunga.lthttp://www.koncertusale.lt
f