2017-04-14
Autorinis Arvydo Malcio simfoninės muzikos koncertas
Martynas Stakionis, LNF nuotr.
Balandžio 22-ąją Filharmonija, bendradarbiaudama su Lietuvos kompozitorių sąjunga, rengia lietuvių kompozitoriaus Arvydo Malcio 60-mečio autorinį koncertą. Jame su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru muzikuos itin ryškūs solistai Liudas Mockūnas (saksofonas) ir Borisas Andrianovas (violončelė), o diriguos užsienio ir Lietuvos scenose jau spėjęs sužibėti jaunas dirigentas Martynas Stakionis. Koncerte skambės įvairius A. Malcio kūrybinio kelio etapus ir šio autoriaus sumanymus bei idėjas perteikiantys kūriniai – Trečioji simfonija, Violončelės koncertas, kompozicija „Virš mūsų tik dangus“ ir Koncertas sopraniniam saksofonui.

Simfonija Nr. 3 „Grünwald“ buvo sukurta 2010 m. ir paremta trimis epizodais iš Žalgirio mūšio laikotarpio kronikų; premjera įvyko 2011 m. Kauno filharmonijoje. 2009 m. sukurtas Koncertas violončelei ir simfoniniam orkestrui skirtas maestro Mstislavo Rostropovičiaus, su kuriuo kompozitoriui kaip LNSO artistui ne kartą teko drauge muzikuoti, atminimui: „Norėjau parašyti kūrinį, kurio klausantis galima būtų įsivaizduoti menininko odisėją, Tėvynę palikti priversto žmogaus išgyvenimus, kančią ir ilgesį.“ Dar viena dedikacija iškiliam maestro – tai 2003 m. sukurta simfoninė kompozicija „Virš mūsų tik dangus“, perteikianti ir pastoralines impresijas: „Vasarojant patinka sodyboje atsigulti pievoje ir stebėti debesis, paskęsti jų sužadintuose apmąstymuose ir prisiminimuose. Jie daro magišką poveikį.“ Koncertas sopraniniam saksofonui ir simfoniniam orkestrui parašytas 2004 m., jo stilių kompozitorius gana taikliai apibūdino teigdamas, kad kūrinyje siekė ištrinti ribą tarp „rimtosios“ ir „lengvosios“ muzikos. 2007-aisiais kūrinio premjerą atlikęs žymus Lietuvos saksofonininkas Liudas Mockūnas pasirodo scenoje ir šįvakar – autoriniame Arvydo Malcio koncerte.

Autorinį koncertą ves ir kompozitorių publikai pristatys muzikologas Viktoras Gerulaitis. Priminsime, kad Arvydo Malcio kūryboje vyrauja instrumentinė muzika. Grynosios muzikos raiška joje dera su ekspresionistiniu vaizdingumu ir impresionistine garsų poezija, neoklasicistinis formos pojūtis – su aleatorikos ir sonoristikos elementais. Turėdamas išlavintą tembrinę klausą, kompozitorius daug dėmesio skiria instrumentų, įvairių jų registrų skambesio spalvoms. Gerai išmanydamas instrumentų specifiką, A. Malcys operuoja įvairiausiomis jų raiškos, tarpusavio derinimo galimybėmis, kuria ryškius personifikuotus, „teatrališkus“ instrumentų charakterius. Kompozitoriaus kūryboje apstu kontrastingų sugretinimų, grotesko ir ironijos.

A. Malcio opusai buvo atliekami tarptautiniuose festivaliuose, jo kūriniai skambėjo trisdešimtyje Europos, Azijos, Šiaurės ir Pietų Amerikos šalių. 2004 m. tarptautiniame kompozitorių konkurse „Sinfonia Baltica“ Rygoje A. Malcys laimėjo III premiją už kūrinį „Virš mūsų tik dangus“ simfoniniam orkestrui, 2005 m. Juozo Karoso kompozicijos konkurse – I premiją už Koncertą fortepijonui ir kameriniam orkestrui, 2006 m. kompozitorių konkurse „Mozart 250“ Maskvoje už „In memoriam“ styginių orkestrui pelnė Dirigento prizą, 2008 m. Juozo Karoso kompozicijos konkurse „Saxchord“ tenoriniam saksofonui ir styginių kvartetui įvertintas I premija, 2007 m. „Cantus sirenum“ – II vieta tarptautinio Haifos fleitos festivalio konkurse. 2009 m. „Narcizas“ buvo atrinktas į privalomą programą tarptautiniame Maxo Rostalio altininkų konkurse Berlyne. Kompozitoriaus muzika įrašyta daugiau kaip dvidešimtyje kompaktinių plokštelių, tarp jų – vienuolika autorinių CD.

A. Malcio kūrinius yra atlikę daugiau kaip trisdešimt simfoninių ir kamerinių orkestrų, tarp jų – Armėnijos ir Latvijos nacionaliniai, Naujosios Rusijos ir Kazanės valstybiniai, Baden Badeno filharmonijos, Leipcigo MDR, Meiningeno simfoniniai, „Maskvos solistai“, „Maskvos virtuozai“, Maskvos Kremliaus, Liublianos ir Belgrado filharmonijų kameriniai orkestrai ir kiti kolektyvai. Pagrindinis kompozitoriaus partneris – tai Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, kuriame jis reziduoja ir kaip violončelių grupės atlikėjas.

Arvydo Malcio 60-mečio autorinis koncertas vyks balandžio 22 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje.

LNF inf.


Grįžti
http://www.mic.lthttp://www.srtfondas.lt/http://www.latga.lthttp://www.bernardinai.lthttp://www.muzikusajunga.lthttp://www.koncertusale.lt
f