2017-08-22
Atsinaujinantis garsų pasaulis festivalyje „Permainų muzika“
Festivalio logotipas
Klaipėdos šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzika“ rugsėjo 7–spalio 7 dienomis klaipėdiečius ir kultūros sostinės svečius kvies atsiverti pokyčiams ir naujiems įspūdžiams. Veržliai ir energingai pristatantis įdomiausią dabarties kūrybą festivalis siūlys įsiklausyti į nuolat kintantį ir atsinaujinantį garsų pasaulį. Gyvybinga jų tėkmė inspiruos keisti mus supančią aplinką ir keistis patiems.

„Permainų muzika“ – tai, kas geriausia, vertinga ir tikra:
- unikali Heinerio Goebbelso instaliacija-spektaklis „Stifters Dinge”,
- stulbinantis Niujorko energijos pliūpsnis „Bang on a Can All-Stars” koncerte,
​- Steave’o Reicho liaupsės šiuolaikiniam miestui Klaipėdos kamerinio orkestro programoje,
- intriguojantis Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro „Koncertų koncertas“,
- Davido Lango hipnozės seansas su choru „Jauna muzika“ ir pianistu Petru Geniušu,
- įkvepiantys susitikimai su garsiais užsienio kūrėjais Heineriu Goebbelsu ir Davidu Langu,
​- Lietuvos muzikologų konferencija, aktualizuojanti Reformacijos ir Klaipėdos krašto temą.

FESTIVALIO PROGRAMA

Rugsėjo 7 d., ketvirtadienis, 18.30 val.
Rugsėjo 8 d., penktadienis, 17.30 ir 21.00 val.
Klaipėdos „Švyturio arena“ (Dubysos g. 10)

Instaliacija-spektaklis STIFTERIO DAIKTAI

Idėjos, muzikos autorius ir režisierius Heiner Goebbels
Scenografas, šviesų ir vaizdo projekcijų dailininkas Klaus Grünberg
Muzikinės dalies bendraautoris ir programuotojas Hubert Machnik
Garso dizaineris Willi Bopp
Pastatyminės dalies bendraautoris Matthias Mohr
Vykdomasis prodiuseris: Théâtre Vidy-Lausanne
Koprodiuseriai: spielzeit’europa, Berliner Festspiele, Grand Théâtre de la Ville de Luxembourg, Schauspielfrankfurt, T & M – Théâtre de Genevilliers / CDN, Pour-cent culturel Migros
Bendraužsakovas: Artangel London
Rėmėjas Pro Helvetia - Swiss Arts Council

Bilietai – 30 Eur | Yra taikomas 1,80 Eur arenos bei bilietų platintojo mokestis. Nuolaidos netaikomos

Heinerio Goebbelso instaliacija-spektaklis „Stifters Dinge“ („Stifterio daiktai“) – tai kompozicija penkiems fortepijonams be pianistų, pjesė be aktorių, performansas be atlikėjų, kitaip tariant, tai projektas be dalyvių. Tai publikos kvietimas įžengti į kvapą gniaužiančią erdvę, kupiną garsų ir vaizdų, kvietimas regėti ir klausytis. Projekto sumanymas sukasi aplink daiktų suvokimą, daiktų, kurie teatre dažnai yra tik vaidinimo dalis ar dekoracija ir atlieka tik vaizdavimo rolę. Čia visa tai – šviesa, vaizdai, ūžesiai, garsai, balsai, vėjas ir dulksna, vanduo ir ledas – tampa pagrindiniais veikėjais.
Heineris Goebbelsas apibūdina savo kūrinį, įkvėptą XIX a. austrų romantizmo novelisto Adalberto Stifterio, kaip „susidūrimą su kitoniškumu, su laiko pojūčiu, kuris neatsispindi mūsų pačių ritmų... nežinomu balsu, kuris jums kalba kažką, ko nesuprantate“.

„Stifters Dinge“ buvo atliktas daugiau nei 300 kartų keturiuose žemynuose, pelnęs daugybę apdovanojimų ir sulaukęs ypatingos tiek teatro ir muzikos kritikų, tiek ir publikos reakcijos. Tai vienas dažniausiai pasaulyje pristatomų šio kompozitoriaus darbų, išsiskiriantis unikalia koncepcija, kuri labai stipriai veikia klausytojų pojūčius. Teatro legenda vadinamo Heinerio Goebbelso kūrinių įspūdžiai ir meniniai patyrimai yra tokie stiprūs, jog išlieka visam gyvenimui.

Pasaulinio pripažinimo sulaukęs kūrinys bus rodomas pirmąkart ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Nepaisant to, kad šis projektas bus pristatomas didžiausioje Klaipėdos „Švyturio“ arenoje, pasirodymą galės stebėti vos 150 žiūrovų! Tokį mažą žiūrovų skaičių lėmė šio pasirodymo sudėtingumas, techniniai instaliacijos parametrai bei siekis idealaus kūrinio atlikimo. „Stifterio daiktai“ – unikali dovana klaipėdiečiams, miesto svečiams ir Klaipėdai – šių metų Lietuvos kultūros sostinei!

Rugsėjo 29 d., penktadienis, 18.30 val.
Klaipėdos koncertų salė (Šaulių g. 36)

MIESTO GYVENIMAS

Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistai: Guoda Gedvilaitė (fortepijonas), Pavel Giunter (perkusija), Dalia Dėdinskaitė, Teodora Morta Ajauskaitė (smuikai)
Ansamblis „Giunter Percussion“: Pavel Giunter, Sigitas Gailius, Tomas Kulikauskas
Dirigentas Mindaugas Piečaitis

Programa: Steve Reich, John Cage, Emmanuel Sejourne, Arvydas Malcys

Bilietai – 10, 14 Eur | Taikomos nuolaidos

„Miesto gyvenimas“ – tai liaupsės šiuolaikiniam miestui, kurias gieda žymaus amerikiečių minimalisto Steve’o Reicho kūrinys, pritaikytas kameriniam ansambliui ir skaitmeniniu būdu sumodeliuotiems miesto garsams. Kompozitorius palankiai nusiteikęs naujųjų technologijų atžvilgiu ir tinkamai išnaudoja visus jų teikiamus privalumus. Uždegančiu ritminiu judėjimu ir mušamųjų instrumentų gausa išsiskiriantis opusas atskleidžia spalvingą ir aistringą autoriaus gyvenimą gimtajame Niurjorke. Tai banguojanti, plaukianti minimalistinės muzikos upė, kurioje į nuolat kintantį srautą susilieja tiek gyvai skambančių instrumentų, tiek įrašytų miesto garsų motyvai.

Steve’o Reicho „Miesto gyvenimas“ užbaigs Klaipėdos kamerinio orkestro koncerto programą, kurią pradės kitas jo kūrinys – „Duetas“. Jo solo partijas grieš smuikininkės Dalia Dėdinskaitė ir Teodora Morta Ajauskaitė. Amerikiečių eksperimentatoriaus Johno Cage‘o kūrinyje “Credo in us” šalia fortepijono ir mušamųjų instrumentų dar bus naudojami įrašytų klasikinių kūrinių, radijo laidų fragmentai. Prancūzo Emmanuelio Sejourne Koncerto vibrafonui ir šiemet 60-mečio jubiliejų mininčio lietuvio Arvydo Malcio Koncerto fortepijonui solines partijas gros šiandienos ritminei muzikai neabejingi solistai Pavelas Giunteris ir Guoda Gedvilaitė. Programai diriguos šiuolaikinės kūrybos entuziastas Mindaugas Piečaitis.

„Aš nežinau, kur mane nuves tolesnis vystymasis, bet suprantu būtinybę būti atviram jam. Aš net nežinau, ko galima tikėtis iš šio proceso – tai ateities klausimas…“ (S. Reich)

Spalio 4 d., trečiadienis, 18.30 val.
Klaipėdos koncertų salė (Šaulių g. 36)

KONCERTŲ KONCERTAS

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Gintaras Rinkevičius
Solistai: Rolandas Romoslauskas (altas), Povilas Jacunskas (violončelė), Gintaras Januševičius (fortepijonas, Lietuva–Vokietija)
Dirigentas Mārtiņš Ozoliņš (Latvija)

Programa: Sergėj Prokofjev, Zita Bružaitė, George Gershwin

Bilietai – 14, 18 Eur | Taikomos nuolaidos

Net trys įtaigūs koncerto žanro kūriniai, atliekami trijų talentingų solistų ir Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro, skambės programoje „Koncertų koncertas“. Tokią programos koncepciją pasiūlė LVSO meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Gintaras Rinkevičius, nors tą vakarą prie dirigento pulto stovės Latvijos nacionalinės operos vyr. dirigentas Martinas Ozolinis, Zitos Bružaitės Koncerto altui ir simfoniniam orkestrui „Pabudimas“ bei Sergejaus Prokofjevo Sinfonia Concertante violončelei ir simfoniniam orkestrui solo partijas grieš Romualdas Romoslauskas ir Povilas Jacunskas, einantys orkestro koncertmeisterių pareigas.

Pasak Zitos Bružaitės, „ne sonoriniai skambesiai, skirtingi garso išgavimo būdai ar šaltiniai, žymintys modernistinį skambesį, yra šio kūrinio pamatinė atrama, o šokančio, mąslaus arba dainuojančio alto ir orkestro vienovė, trinanti akademinės bei lengvesnio žanro ribas“.

Sinfonia Concertante laikoma vienu įspūdingiausių ekspresyvios Prokofjevo lyrikos perlų. „Šis kūrinys man labai svarbus – labai jį mėgstu. Nors klausytis jo lengva, tai be galo sudėtinga muzika, kelianti atlikėjui daug techninių užduočių“, – sako Povilas Jacunskas.

Hanoveryje gyvenantis pianistas Gintaras Januševičius mėgsta eksperimentuoti, į kiekvieną pasirodymą žvelgia kaip į nuotykį – nevengia netikėtų erdvių, formatų, pristato dar negirdėtus kūrinius arba neįprastais rakursais siūlo pažvelgti į jau žinomus. „Permainų muzikoje“ jis atliks legendinio amerikiečių kompozitoriaus George’o Gershwino Koncertą fortepijonui ir orkestrui, pelniusį ne tik publikos, bet ir profesionalų pripažinimą.

Spalio 6 d., penktadienis, 18.30 val.
Klaipėdos koncertų salė (Šaulių g. 36)

NES MEILĖ STIPRI...

Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“
Meno vadovas ir dirigentas Vaclovas Augustinas
Petras Geniušas (fortepijonas)

Programa: David Lang, Philip Glass, Gintaras Sodeika

Bilietai – 10, 14 Eur | Taikomos nuolaidos

Harmoningi ir skambūs Vaclovo Augustino vadovaujamo choro „Jauna muzika“ balsai, hipnotizuojanti amerikiečių kompozitoriaus postminimalisto Davido Lango muzika bei maestro Petro Geniušo kalbinamo fortepijono garsų magija. Visa tai darniai susijungs koncertinėje programoje „Nes meilė stipri“.

Garbingas festivalio svečias ir šios programos akcentas Davidas Langas – tai aistringas ir išradingas šiuolaikinės muzikos kūrėjas, nuolat plečiantis įprastus muzikos žanrų rėmus ir brėžiantis naujus horizontus. Vaclovas Augustinas pasakoja: „Pirmąkart apie Davidą Langą sužinojau po Paolo Sorrentino filmo „Didis grožis“. Jis iš tų kompozitorių, kurie išdrįsta naudoti labai mažai gaidų, bet atranda kažką, kas užburia, svaigina, lyg dvasinis narkotikas“. Minėto filmo garso takelio puošmena kūrinys “I lie”, kaip ir to paties režisieriaus filmo „Jaunystė“ fragmentas „Just“, suskambės šiame koncerte.

Fortepijono magas Petras Geniušas dėl savo išlavinto muzikinio skonio, technikos ir jautrumo garsui yra gerai žinomas ir vertinamas džiazo, klasikinės bei avangardinės muzikos scenose. Jis atliks Davido Lango kūrinį „This was written by hand”. Pasak kompozitoriaus, „savo pirmą kompiuterį įsigijau 1993 m. ir nuo to laiko niekada daugiau nerašiau pieštuku. Bet man vis neduodavo ramybės klausimas – kaip/ar mano rašymo įrankiai veikia pačią kūrybą? Norėdamas atsakyti į savo klausimą, šį kūrinį parašiau ranka“.

Petras Geniušas interpretuos ir kelis žymaus amerikiečių minimalisto Philipo Glasso etiudus, kuriuos pernai grojo „Gaidos“ festivalio koncerte, dalyvaujant pačiam autoriui. Minimalizmo stilistika daro įtaką ir Gintaro Sodeikos kūrybai, tą iliustruos jo fortepijoninis opusas „Petardos“.

Davido Lango muzikos pristatymą vainikuos ištraukos iš kantatos „Mergaitė su degtukais (Pasijos)“, pelniusios autoriui Pulicerio premiją. Žurnalas „The New Yorker” įvertino ją kaip vieną originaliausių ir labiausiai jaudinančių pastarųjų metų kūrinių.

Spalio 7 d., šeštadienis, 18.30 val.
Klaipėdos koncertų salė (Šaulių g. 36)

KELYJE

Ansamblis „Bang on a Can All Stars“ (JAV):
Ashley Bathgate (violončelė), Robert Black (kontrabosas), Vicky Chow (fortepijonas), David Cossin, (mušamieji), Mark Stewart (gitaros), Ken Thomson (klarnetai)

Programa: Michael Gordon, David Lang, Julia Wolfe

Bilietai – 18, 24 Eur | Taikomos nuolaidos

Kultinis amerikiečių ansamblis „Bang on a Can All-Stars”, šiemet minintis 30 metų sukaktį, atvyksta į Klaipėdą pristatyti naujausią savo įkūrėjų ir meninių lyderių Michaelio Gordono, Davido Lango ir Julios Wolfe muziką.
„Bang on a Can All-Stars” visame pasaulyje garsėja savo nepaprastai dinamiškais pasirodymais ir įdomios dabarties muzikos įrašais, kuriuose nebelieka ribų tarp klasikos, džiazo, roko, world ir eksperimentinės muzikos. 1997 ir 2012 metais vykę jo koncertai Vilniuje sukėlė gausias publikos ovacijas. Nes tik „Bang on a Can All-Stars“ koncertuose galima patirti energiją ir transą, pasigėrėti aukščiausia kompozicijų ir atlikimo kokybe. Kolektyvas laikomas vienu žymiausių Niujorko kultūros ambasadorių, 2005 m. pripažintas geriausiu Amerikos ansambliu, o jo lyderiai M. Gordonas, D. Langas ir J. Wolfe – vienais garsiausių postindustrinės muzikos kūrėjų. „San Francisco Chronicle“ grupę pavadino „svarbiausiu šalies šiuolaikinės muzikos sklaidos įrankiu“.

„Bang on a Can All-Stars“ bendradarbiauja su laisvojo džiazo legenda Ornette’u Colemanu, garsiu kinų kompozitoriumi Tanu Dunu, DJ Spooky, koncertuoja su Philipu Glassu, Meredith Monk, Iva Bittova, Thurstonu Moore’u ir kitais. Tarp grupės įrašų – Briano Eno ambientinės muzikos klasika „Muzikos oro uostams“ ir Terry’o Riley’o „In C“.

Ansamblis, nors ir sulaukęs solidaus amžiaus, nesiskundžia sėkme ir neleidžia sau užmigti ant pasaulinio pripažinimo laurų. Naujausią jubiliejui skirtą programą „Bang on a Can All-Stars“ pavadino „Kelyje“.

Rugsėjo 4 d., pirmadienis, 17.30 val.
Klaipėdos koncertų salės (Šaulių g. 36) I a. fojė

Susitikimas su režisieriumi ir kompozitoriumi Heineriu Goebbelsu

Moderuoja kompozitorius Mindaugas Urbaitis

Renginys nemokamas

Vokiečių režisierius ir kompozitorius Heineris Goebbelsas yra vienas įdomiausių Europos muzikinio teatro novatorių. Jo kūrybos neįmanoma įsprausti į jokias kategorijas. Pasak Goebbelso, jis sąmoningai stengiasi plėsti teatro meno ribas, keisti ar provokuoti žiūrovo suvokimą. Muzika šiais laikais yra benamė, todėl jis kviečia kompozitorius atsikratyti tradiciniu subjektyvizmu paremto genijaus stereotipo ir įsiklausyti į garsų įvairovę – naują vėją, pučiantį šiame medijų amžiuje. Heineris Goebbelsas nepripažįsta nusistovėjusių tiesų, juolab nelaiko savęs naujosios muzikos autoriumi, besiremiančiu tradiciniais šablonais. Šio menininko sprendimus lemia amžinas smalsumas ir patirtis. Išsiraizgiusiame dabarties kultūros kraštovaizdyje jis geba atrasti daugybę išeičių ir slaptų durų, kurių dėka neįmanoma apibrėžti ar sunorminti jo kūrybos, o tai padeda jo darbams ilgus metus išlikti visuomenės akiratyje.
Kūrėjo nuomone, jo estetiniam išsilavinimui poveikį darė muzika, radijas ir vaizdiniai menai. Būdamas studentu jis nemėgo teatro, tik žymiai vėliau pradėjo suvokti jo specifiką, pajusti skleidžiamą energiją ir įtampos didingumą.

Spalio 6 d., penktadienis, 17.30 val.
Klaipėdos koncertų salės (Šaulių g. 36) I a. fojė

Susitikimas su kompozitoriumi Davidu Langu

Moderuoja muzikologė Lina Navickaitė-Martinelli

Renginys nemokamas

Aistringas, produktyvus, sudėtingas – taip galima apibūdinti žymų amerikiečių kompozitorių Davidą Langą, kurio asmenybė įkūnija nerimastingą kūrybos dvasią. Jo muzika išaugusi iš klasikinės tradicijos, tačiau sunkiai skirstoma į kategorijas, nes kompozitorius nuolat kuria naujas formas. Daugelyje savo kūrinių jis stengiasi plėsti muzikinio vizuališkumo sampratą. Net iš pažiūros paprastas jo partitūras atlikti gana sudėtinga: jos reikalauja ypatingos atlikėjų ir publikos koncentracijos.

Kompozitorių įkvėpė modernizmas, minimalizmas ir rokas. Jo kūrybą galima apibūdinti kaip postminimalistinę arba totalistinę. Ji gali tuo pačiu metu būti komiška, įžūli ir raminanti, joje dažnai sutinkami konceptualaus meno elementai.

Davidas Langas – vienas dažniausiai atliekamų JAV kompozitorių, kurio muzika skamba garsiausiose pasaulio koncertų salėse.

Spalio 7 d., šeštadienis, 10.00 val.
Klaipėdos koncertų salės (Šaulių g. 36) konferencijų salė

MUZIKOLOGŲ KONFERENCIJA
„Kita tradicija. Reformacijos įtaka Lietuvos muzikinei kultūrai“

Renginys nemokamas

Lietuvos kultūros istorijoje persipynusios skirtingų konfesijų įtakos. Reformacijos 500-osios metinės – puiki proga aktualizuoti liuteronybės kultūrinį paveldą ir jo impulsus, savaip paveikusius muzikos istorijos raidą. Ta proga Lietuvos muzikologai ir užsienio tyrinėtojai susirenka į Klaipėdą – dramatiškų istorinių pervartų miestą, Mažosios Lietuvos, kuri padovanojo iškilių kultūros vardų, širdį.

Konferenciją rengia Lietuvos kompozitorių sąjungos muzikoologų sekcija, bendradarbiaudama su Klaipėdos koncertų sale.

Globėjas: Klaipėdos miesto savivaldybė
Mecenatas: AB „Limarko grupė“
Rėmėjas: Lietuvos kultūros taryba
Partneriai: Vokietijos užsienio reikalų ministerija, Goethe Institut-Vilnius, Dienraštis „Klaipėda“, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, Lietuvos kompozitorių sąjunga, sporto ir sveikatingumo klubas „Impuls“
Informaciniai rėmėjai: dienraštis „Vakarų ekspresas“, „Moters savaitė“, Gargždų regioninis laikraštis „Banga“, www.mzirafos.lt, www.kulturpolis.lt, radijo stotis „Radijo gama“, skelbimų laikraštis „Pliusas“, Moby Brand, ISIC (International Student Identity Card).

Bilietus platina BILIETAI.LT

Bilietams taikomas „Bilietai.lt“ 0,80 Eur aptarnavimo mokestis.

Klaipėdos koncertų salės kasos adresas – Šaulių g. 36, Klaipėda, tel. (8 46) 410566
Darbo laikas:

Pirmadienis–penktadienis – 11.00–19.15 val. (pietų pertrauka – 14.30–15.15 val.).
Šeštadienis – jei yra renginys – 2 val. iki renginio pradžios.
Sekmadienis – kasa nedirba.
Taikomos nuolaidos (pažymėtiems koncertams):

50 proc. – studentams, moksleiviams, pensininkams, neįgaliesiems;
Neįgaliesiems, turintiems judėjimo negalią, įėjimas nemokamas (su neįgaliojo vežimėliu), vienam lydinčiam asmeniui – 50 proc. (pateikus neįgalaus asmens pažymėjimą);
20 proc. – perkant bilietus su „Laisvalaikio“ kortele (2 bilietams);
20 proc. – perkant su „Daily Card“ kortele (2 bilietams);
10 proc. – grupėms (20 ir daugiau žmonių).
Į vakarinius koncertus, išskyrus edukacinius projektus, ikimokyklinio amžiaus vaikai neįleidžiami. Koncerto dieną pažymėtiems renginiams nuolaidos taikomos.


Grįžti
http://www.mic.lthttp://www.srtfondas.lt/http://www.latga.lthttp://www.bernardinai.lthttp://www.muzikusajunga.lthttp://www.koncertusale.lt
f