2017-10-18
Kaune netrukus prasidės festivalis „Iš arti“
Festivalis „Iš arti“
Kaip ir kasmet, vieną lapkričio savaitę Kauno koncertines erdves užlies šiuolaikinės muzikos bangos. Ištikimiems orkestrinės, kamerinės muzikos ir lietuviško roko gerbėjams – siūlome apsilankyti Kauno valstybinėje filharmonijoje, sekančius muzikos ir vizualiųjų jungčių įvykius – užsukti į Kauno paveikslų galeriją, o norinčius ne tik klausytis, bet ir aktyviai įsilieti į siautulingus ritmus, pajudėti – kviečiame į Žalgirio arenos kamerinę salę „Bosca“.

Lapkričio 10–18 dienomis vykstančiame festivalyje – lietuvių autorių premjeros, žinomi ir nauji kolektyvų, kompozitorių bei atlikėjų vardai, intriguojantys akademinės–pramoginės muzikos perpynimai.

Pirmame festivalio koncerte sutelktas didelis dėmesys lietuvių muzikai ir jos metrams – Broniui Kutavičiui, Osvaldui Balakauskui ir Algirdui Martinaičiui. 8-9 dešimtmečiais sukurti minėtų autorių kūriniai – „Dzūkiškos variacijos“, Koncertas obojui, klavesinui ir styginiams, „Muzikinė auka“ šiandien pelnytai vadinami lietuvių moderniosios muzikos klasika, naujojo skambesio proveržiu. Programoje bus atliktas ir naujas Zitos Bružaitės kūrinys Adagio. Sumanymas parašyti melodingą, baroko, modernizmo ir džiazo elementus jungiančią kompoziciją kilo iš siekio simboliškai apjungti trijų didžiausių Lietuvos miestų pajėgas (Vilniaus – orkestras, Klaipėdos – džiazo vokalinė grupė „CappellaA“, Kauno – autorė ir obojininko Roberto Beinario gimtasis miestas), taip pat – emociniu išraiškingumu priartėti pagal tuo pačiu pavadinimu sukurtų Tomaso Giovanni Albinoni ir Samuelio Barberio pavyzdžių. Pirmoje programoje įsiterpusi XX amžiaus pradžioje anglų kompozitoriaus Gerald Finzi sukurta kompozicija „Eclogue“ – paskyrimas vingrios ir spalvingos fortepijoninės muzikos mylėtojams. Specialiai šiai programai kūrinį parengė pianistė Simona Zajančauskaitė. Koncerto puošmena – portugalų kilmės solistas Giovanni da Silva (Vokietija), kuris atliks Algirdo Martinaičio kūrinį „Muzikinė auka“, o skambančius kūrinius diriguos jaunosios kartos lietuvių dirigentė Adrija Čepaitė. Muzikos ir vaizduojamųjų menų universiteto Graze (Austrija) absolventės veikla apima daug sričių – grigališkojo choralo ir senosios muzikos programas, orkestrinės muzikos patirtis Europos šalių orkestruose.

Dvi programos yra skirtos kamerinės muzikos mylėtojams. Projektas „Langas į Lietuvą“, apkeliavęs užsienio kraštus ir Lietuvos koncertų sales, pasižymi išskirtinai lietuvišku turiniu. Šios programos „krikštatėviai“ – Vokietijoje gyvenantis pianistas Gintaras Januševičius ir aktyviai koncertinę veiklą plėtojantys užsienyje bei Lietuvoje Glebas Pyšniakas, smuikininkė Dalia Dėdinskaitė. Sumanymo tikslas – Lietuvos Nepriklausomybės 25–mečio fone kuo plačiau paskleisti seniau sukurtus ir naujus lietuvių kompozitorių kamerinius opusus. Todėl šiai programai pasirinktos Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Stasio Vainiūno, Balio Dvariono, Vytauto Paltanavičiaus, Anatolijaus Šenderovo, Vytauto Barkausko, Zitos Bružaitės kompozicijos ir nauja, marinistinės tematikos kompozitorės Loretos Narvilaitės kompozicija „Pamatyk jūrą tolumoje“. 2015 metais atlikėjų iniciatyva startavusi programa „Langas į Lietuvą“ skambėjo Austrijojos, Čekijos, Italijos, Ukrainos, Švedijos, Vengrijos, Vokietijos, JAV miestų klausytojams, o 2016 m. trio programa atlikta Lietuvoje. Festivalio „Iš arti“ programoje išgirsime šios projekto variaciją: greta M. K. Čiurlionio, L. Narvilaitės, A. Šendreovo, S. Vainiūno kompozicijų bus atliktas naujas Vidmanto Bartulio kūrinys „Melancholia“, kurį autorius anonsuoja trilerio dvasioje: „...juodi kraujuotos tulžies lašai po truputį skaidrina būseną... melancholia....“ Festivalyje „Iš arti“ lietuvių muzikos klasiką ir naujienas interpretuos smuikininkė Dalia Dėdinskaitė, violončelininkas Glebas Pyšniakas ir pianistė Simona Zajančauskaitė.

Antroje kamerinėje programoje „Baltijos muzikos magija“ skambės latvių, estų kompozitorių kūriniai ir dvi lietuvių autorių premjeros. Kauno styginių kvarteto bičiulis Algimantas Kubiliūnas kvartetui sukūręs naują dviejų pjesių ciklą „Rami geltona šviesa“ pirmą kartą laužo ištikimybę koncentruotiems kūrinių pavadinimams (kaip antai – Kvartetas nr. 1) ir neria į romantinę muzikos garsų oazę. „Kitoks mano kvartetas... be didelių dramų“ – teigia autorius, nuosekliai lig šiol savo muzikoje naudojęs ekspresyvią retoriką. Tuo tarpu jaunesnės kartos kompozitoriaus Raimundo Martinkėno anksčiau sukurtų kūrinių motyvai ir harmonijos atgims naujame kameriniame kūrinyje „Mišios be žodžių“. Šioje kamerinėje programoje kartu su Kauno styginių kvartetu muzikuos Latvijos nacionalinio simfoninio orkestro koncertmeisteris, klarnetininkas Mārtiņš Circenis ir pianistė Šviesė Čepliauskaitė. „Grojantis su degančia aistra ir stebinančiu tikslumu“ – taip latvių klarnetininką, Latvijos nacionalinio simfoninio orkestro koncertmeisterį Mārtiņšą Circenį pristato Latvijos radijo programa „Klasika“. Tuo tarpu Šviesės Čepliauskaitės grojime muzikologė Alina Ramanauskienė teigia atradusi išskirtinį ir pagarbų dėmesį atliekamų kūrinių autoriams.

Festivalis kviečia apsilankyti unikalioje Kauno paveikslų galerijos bendruomenių platformos „Mažosios istorijos“ parodoje „Didžioji pramonė“. Garso instaliaciją parodai sukūrė kompozitorius, garso ir vaizdo menininkas Arturas Bumšteinas. Kūrinys „Molinės gerklės“ įkvėptas „Didžiosios medicinos enciklopedijos“ (1960) – plokštelių rinkinio, kuriame užfiksuoti aritmiški širdies tonai, psichiatro pokalbiai su ligoniais, kvėpavimo ir kalbos sutrikimai. Šiuos „pasisakymus“ transliuoja garsiakalbiai, įtaisyti dekoratyvinėse vazose. Lietuvos keramikų ankstyvuoju sovietmečiu sukurtos vazos iškalbingais pavadinimais – „Bulviakasis“, „Pionieriai iškylauja“, „Gyvulininkystės ūkis“, „Kauno HE statyba“, „Penkiolika respublikų“. Parodą ir jos „mažąsias istorijas“ pristatys kuratorė Auksė Petrulienė.

Muzikinė kelionė po Lotynų Ameriką kartu su ansambliu „Yurgaki“ festivalio klausytojus kvies nerti į energingą Lotynų muzikos ir šokių pasaulį. Pirmą kartą Lietuvoje, pirmą kartą Baltijos šalyse charizmatiški svečiai iš saulėtosios Barselonos. Afro – Karibų ritmai, Afro – Kolumbijos tradicinė muzika bei šiuolaikinė improvizacija – taip galima trumpai pristatyti Ispanijoje reziduojančią grupę „Yurgaki“, kurios įkūrėjas – iš Kolumbijos kilęs ir šiuo metu Barselonoje šaknis įleidęs multiinstrumentalistas bei kompozitorius Nicolas Cristancho. Kiti ansamblio nariai: trimitininkas iš Čilės Sergio Contreras, Venesuelos dainininkė Ahyvin Bruno, Urugvajuje gimęs perkusininkas Marcio Ramirez, Kubos kilmės kompozitorius, kontrabosininkas Alex Valdés, Ekvadoro perkusininkas Andrés Portalupi, Barselonoje labiausiai žinomas kaip kokybiškos salsa muzikos atstovas. Muzikuojančių linksmuolių komandą sudaro skirtingų tautybių muzikantai, kurie turi bendrą tikslą – atskleisti multikultūriškumą ir muzikos tradicijų įvairovę. Jie kviečia ne tik klausyti, būtinai – ir šokti, į muziką žvelgti kaip į kintantį reiškinį. Ansamblio nariai sako, kad jų muzika, tai – „energija ir eksperimentai“, o patys jie kvėpuoja „ritmu“.

Paskutinis renginys – Laimučio Vilkončiaus roko opera „Eglė“. Siužetą pasakai apie Eglę žalčių karalienę aštuntame dešimtmetį sukūrė poetas ir dramaturgas Sigitas Geda. S. Geda savitai atpasakojo populiariosios pasakos turinį, paliesdamas giluminius žmonijos tarpusavio santykių klodus, gamtos stichijų susidūrimus ir baltiškuosius simbolius. Melodingoje, sodrioje tembrais ir harmonijomis kompozitoriaus Laimučio Vilkončiaus muzika pagal dramaturgijos posūkius perklojama choro ir solistų, orkestro ir ritmo grupės. „Eglė – mano gyvenimo kūrinys“ – teigia kompozitorius Laimutis Vilkončius apie savo darbą, kuriame logiškai ir emociškai jautriai klojami tembrų, harmonijų ir melodijų kontrapunktai. Koncertinį roko operos atlikimą pristatys Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (meno vadovas ir dirigentas Gintaras Rinkevičius), Artūro Noviko džiazo mokyklos auklėtiniai (vadovas Artūras Novikas), choras „Bel canto“ (vyr. dirigentas ir meno vadovas Egidijus Kaveckas), solistai – Monika Pundziūtė , Jeronimas Milius, Vladas Bagdonas, Česlovas Gabalis, Tadas Girininkas, Mindaugas Zimkus, dirigentas – Gintaras Rinkevičius.

Organizatorių inf.

IŠ ARTI PROGRAMA
2017 11 10 | 2017 11 18

LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS IŠ ARTI
Lapkričio 10 d. (penktadienis) 18.00
Kauno valstybinė filharmonija (E.Ožeškienės g. 12)

Atlikėjai:
LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS (meno vadovas Sergej Krylov)

Solistai:
GIOVANNI DA SILVA (tenoras)
ROBERTAS BEINARIS (obojus)
VAIVA EIDUKAITYTĖ-STORASTIENĖ (klavesinas)
SIMONA ZAJANČAUSKAITĖ (fortepijonas)
CAPPELLA‘A
Aušra Smičiūtė, Kristina Jatautaitė, Rasa Serra, Mindaugas Putna
Dirigentė ADRIJA ČEPAITĖ

Programa:
Bronius Kutavičius (1932) – Dzūkiškos variacijos kameriniam orkestrui
Osvaldas Balakauskas (1937) – Koncertas obojui, klavesinui ir styginiams
Gerald Finzi (1901–1956) – Eclogue fortepijonui ir styginiams op. 10
Zita Bružaitė (1966) – Adagio obojui, vokaliniam kvartetui ir kameriniam orkestrui (premjera)
Algirdas Martinaitis (1950) – Musikalisches Opfer (Muzikinė auka) tenorui, fleitai, obojui ir kameriniam orkestrui

Bilietai: 5, 7 Eur
* * *
MAŽOSIOS ISTORIJOS
Lapkričio 11 d. (šeštadienis) 13.00

Kauno paveikslų galerija (K. Donelaičio g. 16)
ARTURAS BUMŠTEINAS - garso instaliacija Molinės gerklės
Kuratorė – Auksė Petrulienė

Bilietai: 2 Eur
* * *
LANGAS Į LIETUVĄ
Lapkričio 12 d. (sekmadienis) 17.00
Kauno valstybinės filharmonijos Mažoji salė (E.Ožeškienės g. 12)

Atlikėjai:
DALIA DĖDINSKAITĖ (smuikas)
GLEB PYŠNIAK (violončelė)
SIMONA ZAJANČAUSKAITĖ (fortepijonas)

Programa:
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875–1911) – Trys preliudai
(Nailios Galiamovos aranžuotė fortepijoniniam trio)
Loreta Narvilaitė (1965) – Pamatyk jūrą tolumoje (sukurtas specialiai projektui „Langas į Lietuvą“)
Anatolijus Šenderovas (1945) – Giesmė ir šokis smuikui, violončelei ir fortepijonui
Vidmantas Bartulis (1954) – Melancholia smuikui, violončelei ir fortepijonui (premjera)
Stasys Vainiūnas (1909–1982) – Trio fortepijonui, smuikui ir violončelei

Bilietai: 6 Eur
* * *
BALTIJOS MUZIKOS MAGIJA
Lapkričio 14 d. (antradienis) 18.00
Kauno valstybinės filharmonijos Mažoji salė (E.Ožeškienės g. 12)

Atlikėjai:
KAUNO STYGINIŲ KVARTETAS
KAROLINA BEINARYTĖ-PALEKAUSKIENĖ (I smuikas)
AISTĖ MIKUTYTĖ (II smuikas)
EGLĖ LAPINSKĖ (altas)
SAULIUS BARTULIS (violončelė)
MĀRTIŅŠ CIRCENIS (klarnetas, Latvija)
ŠVIESĖ ČEPLIAUSKAITĖ (fortepijonas)

Programa:
Pēteris Vasks (1946) – Trys pjesės klarnetui ir fortepijonui
Algimantas Kubiliūnas (1939) – Rami geltona šviesa (premjera)
Tālivaldis Ķeniņš (1919 – 2008) – Stebuklingas klarnetas
Arvo Pärt (1935) – Fratres
Raimundas Martinkėnas (1976) – Mišios be žodžių (premjera)

Bilietai: 6 Eur
* * *
PULSUOJANTYS YURGAKI RITMAI
Lapkričio 16 d. (ketvirtadienis) 18.00
BOSCA amfiteatras (Žalgirio Arena), Karaliaus Mindaugo pr. 50

Atlikėjai:
NICOLÁS CRISTANCHO (vokalas, klavišiniai)
AHYVIN BRUNO (vokalas)
MARCIO RAMIREZ (vokalas, kongai)
ANDRES PORTALUPPI (timbalai)
SERGIO CONTRERAS (trimitas)
ALEX VALDES (bosas)

Programa:
Lotynų Amerikos, Karibų regiono tradicinė muzika, šiuolaikinė improvizacija

Bilietai: 9, 12 Eur
* * *
ROKO OPERA „EGLĖ“
/ koncertinis atlikimas (premjera)/
Lapkričio 18 d. (šeštadienis) 17.00
Kauno valstybinė filharmonija (E.Ožeškienės g. 12)
Kompozitorius LAIMUTIS VILKONČIUS
Libreto autorius SIGITAS GEDA

Atlikėjai:
LIETUVOS VALSTYBINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Gintaras Rinkevičius
ARTŪRO NOVIKO DŽIAZO MOKYKLOS AUKLĖTINIAI
Vadovas Artūras Novikas
CHORAS BEL CANTO
vyr. dirigentas ir meno vadovas E. Kaveckas
Solistai:
MONIKA PUNDZIŪTĖ (Eglė)
JERONIMAS MILIUS (Žilvinas)
VLADAS BAGDONAS (Rupūžė)
ČESLOVAS GABALIS (Girinis)
TADAS GIRININKAS (Kariūnas)
MINDAUGAS ZIMKUS (Artojas)
Dirigentas GINTARAS RINKEVIČIUS

Bilietai: 15, 20, 25 Eur
* * *

Bilietus į Kauno valstybinės filharmonijos koncertus galite įsigyti Filharmonijos ir visose „Tiketos“ kasose. Bilietus galite įsigyti „Tiketos“ kasose visoje Lietuvoje, taip pat internetu www.tiketa.lt
Perkant bilietus "Tiketos" sistemoje taikomas aptarnavimo mokestis. Bilietų rezervacija galima tik per „Tiketos“ sistemą.


Grįžti
http://www.mic.lthttp://www.srtfondas.lt/http://www.latga.lthttp://www.bernardinai.lthttp://www.muzikusajunga.lthttp://www.koncertusale.lt
f